TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Tytuł: "Wewnętrzna jonizacja jako szansa na miniaturyzację kwadrupolowych spektrometrów mas"
Instytucja Finansująca: Narodowe Centrum Nauki
Kierownik Projektu na PWr: dr hab. inż. Tomasz Grzebyk, prof. PWr
Okres realizacji na PWr: 10.07.2024 – 09.07.2028
Wartość projektu: 1 567 252 zł
Opis: Temat miniaturyzacji instrumentów analitycznych, w tym spektrometrów mas jest podejmowany w wielu ośrodkach światowych od lat. W ciągu ostatnich dziesięcioleci wiele osiągnięto w tej dziedzinie, opracowano walizkowe wersje spektrometrów mas, zastosowano technologię MEMS (micro-electro-mechanical system) do miniaturyzacji przynajmniej niektórych elementów MS. Jednak miniaturyzacja wiązała się zazwyczaj ze zmniejszeniem rozdzielczości, czułości czy zakresu analizowanych mas. W związku z tym wykorzystanie instrumentów kompaktowych było dotychczas ograniczone. Dalszy rozwój jest możliwy, gdy parametry miniaturowej wersji spektrometru będą bardziej zbliżone do standardowego. Jednocześnie nie należy zwiększać złożoności całego instrumentu, zarówno pod względem podstawowych elementów, jak i elektroniki niezbędnej do jego działania, tak aby instrument mógł być stosunkowo tani w produkcji seryjnej i łatwy w obsłudze.
Stosowane obecnie podejścia do miniaturyzacji zdały się osiągać swoje granice. Celem niniejszego projektu jest przekroczenie tych granic, przy zachowaniu odpowiednio dobrych parametrów przyrządu. Chcemy to osiągnąć poprzez zastosowanie niestandardowych metod wewnętrznej jonizacji próbek gazów oraz alternatywnych technik analitycznych.
W konwencjonalnych przyrządach jony są wprowadzane do analizatora jonów z pewnego rodzaju zewnętrznego źródła (działającego w oparciu o emisję polową, wyładowanie jarzeniowe, emisję termiczną itp.). Trudno ograniczyć energię takich jonów poniżej kilku eV, a to jest wymagane do uproszczenia układów elektronicznych, które zasilają i sterują całością. W podejściu zaproponowanym w tym projekcie uważamy, że można to osiągnąć poprzez wykorzystanie tzw. jonizacji wewnętrznej, w której jony powstają bezpośrednio wewnątrz filtra jonów. W takim przypadku energie poprzeczne jonów są niezwykle niskie, ponieważ są one indukowane prawie wyłącznie przez siły ładunku przestrzennego wytwarzane przez same naładowane cząstki. Takie rozwiązanie, znane z niektórych pułapek jonowych, nie było dotychczas stosowane w spektrometrach mas. Daje to możliwość zmniejszenia wymiarów filtra (miniaturyzacja głowicy pomiarowej) i wykorzystania niższych częstotliwości i amplitud sygnałów sterujących (miniaturyzacja elektroniki).
Rezultat tego projektu doprowadzi do powstania nowego typu analizatorów masy, które będą hybrydą pomiędzy kwadrupolowymi analizatorami mas i pułapkami jonowymi, wykorzystując najlepsze cechy każdego z nich. I spowoduje dalszą miniaturyzację spektrometrów mas opracowanych dla nowych, pojawiających się zastosowań. Cel projektu jest niezwykle ciekawy, a pomyślna realizacja może doprowadzić do przełomu w miniaturyzacji instrumentów analitycznych.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »