TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

Katedra Mikrosystemów

Laboratorium Diagnostyki Czujników Chemicznych i Fotokatalizy

bud. M-11 lab. 030

kierownik: dr Patrycja Suchorska-Woźniak

W laboratorium Diagnostyki Czujników Chemicznych i Fotokatalizy Katedry Mikrosystemów prowadzone są prace badawcze w zakresie projektowania, otrzymywania i charakteryzacji elektrycznej czujników gazów pod kątem ich możliwości aplikacyjnych w przemyśle, ochronie środowiska i medycynie. Charakteryzowane są zarówno czujniki o własnej, opatentowanej konstrukcji, jak i komercyjne. Jako warstwa aktywna sensorowo/katalitycznie wykorzystywane są nano- i mikromateriały półprzewodnikowe, tlenki metali, biomateriały. Warstwa sensorowa może być nanoszona metodą sitodruku, osadzana z kąpieli chemicznej, w obecności pola elektrycznego, metodą lift-off, lub osadzana bezpośrednio na podłożu. W laboratorium dzięki wieloletnim pracom nad czujnikami gazów opracowano kompleksową metodologię pomiarów sensorów a posiadane wyposażenie w laboratorium pozwala na przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki różnych czujników gazów, w tym określenie czułości czujników, granicy detekcji, optymalnej temperatury pracy, energii aktywacji, badania stabilności czujników i opracowanie modeli równoważnych w oparciu o pomiary prądu przemiennego. Ponadto testowane są również czujniki o potencjalnym zastosowaniu w tekstronice (termogeneratory, tensometry).
Kolejny obszar badań realizowanych w laboratorium dotyczy analiza właściwości fotokatalitycznych różnych materiałów półprzewodnikowych w procesach oczyszczania wody, degradacji związków organicznych, potencjalnego zastosowania w czujnikach elektrochemicznych.


Dostępna aparatura

Laboratorium dysponuje m.in. systemem diagnostycznym współfinansowanym z projektu POIG.01.03.01-02-002/08-00, składającym się z instalacji gazowej i wilgotnościowej oraz przyrządów umożliwiających pomiary stało- i zmiennoprądowe. Posiadane stanowisko do testowania gazów pozwala na generowanie mieszanin syntetycznego powietrza z gazami reaktywnymi w zakresie wilgotności względnej od 10% do 95%RH. Składa się ona z dwu niezależnych torów: gazowego i wilgotnościowego, w których kontrolę i stabilizację realizują masowe kontrolery przepływu MFC firm MKS Instrument oraz Brooks. Jako źródła gazów stosowane są klasyczne butle z gazem, ale także nowoczesne miniaturowe źródła permeacyjne i fiolki dyfuzyjne. Posiadany fourierowski analizator składu fazów FTIR firmy Gasmet, analizator tlenu firmy Siemens oraz mikroprocesorowy higrometr punktu rosy pozwalają na niezależną kontrolę atmosfery, w której testowane są czujniki gazów. Komórki robocze każdego z torów pozwalają na jednoczesne testowanie do 10 czujników gazów.
Pomiary parametrów elektrycznych sensorów gazu wykonywane są za pomocą wysokiej klasy przyrządów diagnostycznych takich jak: system pomiarowy SMU 2400 firmy Keithley do pomiarów stałoprądowych i odpowiedzi czujnika w dziedzinie czasu na dowolny, cyfrowo ukształtowany sygnał prądowy lub napięciowy odpowiednio w zakresie od 100 fA do 100 mA i 100 µV do 110 V, analizator odpowiedzi częstotliwościowej FRA1260 Solartron/Schlumberger do pomiarów zmiennoprądowych metodą spektroskopii impedancyjnej w zakresie częstotliwości od 10 µHz do 32 MHz, potencjostat/galwanostat SI1287 Solartron do pomiarów elektrochemicznych czujników w układach dwu, trzy i czteroelektrodowych, połączenie potencjostatu/galwanostatu SI1287 z analizatorem odpowiedzi częstotliwościowej FRA1260 pozwala na uzyskanie nowej jakości pomiarów – elektrochemicznej spektroskopii impedancyjnej EIS, która pozwala na badanie obiektów elektrochemicznych w szerokim zakresie napięć, prądów w funkcji częstotliwości. EIS ma szczególne zastosowanie w elektrochemicznych czujnikach gazów, w których pomiary impedancyjne nie były dotychczas możliwe z powodu zjawisk elektrochemicznych.
Z kolei pomiary fotokatalityczne możliwe są dzięki opracowanemu stanowisku w skład którego wchodzi spektrofotometr UV-Vis oraz komora pomiarowa zawierająca szereg dedykowanych lamp, układ zapewniający kontrolowane warunki pomiarowe, reaktory kwarcowe, mieszadła magnetyczne itp.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję